miercuri, 24 septembrie 2014

Rapid - FC Botoşani 5-4, după loviturile de departajare

Rapid s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după ce a eliminat pe FC Botoşani.
Vișiniii s-au impus cu scorul de 5-4, după loviturile de departajare. La finalul celor 90 de minute regulamentare de joc și după cele dou reprize de prelungiri, rezultatul a fost 0-0. La loviturile de departajare, pentru Rapid au marcat Coman, Iacob, Buş, Tînc şi Nicolae Vasile.  Pentru FC Botoşani au înscris Fulop, Ngadeu, Bordeianu şi Browne, iar Ianc a ratat.

NICOLAE VASILE îNSCRIE ȘI O CALIFICĂ PE RAPID ÎN OPTIMILE CUPEI ROMÂNIEI.
Drăghia APĂRĂ şutul lui Ianc.
Tînc egalează. Urmează ultima serie.
E rândul lui Browne. Înscrie.
Buş înscrie şi el, 3-3.
Bordeianu face 3-2. Drăghia a fost aproape de minge.
Iacob restabileşte egalitatea, 2-2.
Ngadeu înscrie şi el.
Alexandru Coman şutează aproape de vinclu şi înscrie, 1-1
Fulop trage primul: 1-0 pentru Botoşani.
S-a încheiat şi repriza secundă de prelungiri. Urmează loviturile de departajare.
Min. 124: Milinceanu a cerut lovitură de pedeapsă după ce a căzut în careu.
A început repriza secundă de prelungiri.
S-a terminat prima repriză de prelungiri.
Min. 95: Iese Ivanovici, intră Browne.
La capătul celor 90 de minute regulamentare de joc, rezultatul este egal, 0-0. Urmează două reprize de prelungiri, a câte 15 minute fiecare. Dacă rezultatul de egalitate se va menţine, vor urma lovituri de departajare!
Min. 85: Ocazie imensă a moldovenilor, după o degringoladă în defensiva Rapidului. Buș a scos de pe linia porții.
Min. 81: Miliceanu vede cartonaşul galben.
Min. 76 Tînc vede cartonaşul galben.
Min. 72: Iese Ciolacu, intră Miliceanu.
Min. 58: Coman vede cartonaşul galben.
Min. 56: Iese Martin, intră Buş.
Min. 47: Săndulescu vede primul cartonaş galben al meciului.
Min. 46: Iese Codoban, intră Ianc.
A început repriza secundă
Pauză
Min. 38: Cea mai mare ocazie a Rapidului de până acum. Portarul Lazăr a respins minga şutată de Cojocnean, din lovitură liberă.
Min. 6: Iese Savin, accidentat, intră Iacob.
Min.1: Ocazie mare a oaspeţilor! Ivanovici nimereşte bara. Drăghia n-a avut nici o reacţie.

Echipele de start:
Rapid: Drăghia – Savin, Lung, Ţînc, N. Vasile – Săndulescu, Al. Dan – Al. Coman, Cojocnean, Martin – Ciolacu
Antrenor: Ionel Ganea
FC Botoşani: Lazăr – Homei, Ngadeu, Oltean, Acsinte – Vaşvari, Bordeianu – Codoban, Ngankam, Ivanovici – Batin
Antrenor: Leo Grozavu

Rebelul Gabi Iancu - one man show: a reuşit un hattrick, a mai dat-o şi-n bară! Roş-albaştrii s-au calificat în "optimi", după ce au avut emoţii 75 de minute

BOMBĂ la Piteşti: Astra, eliminată de CS Mioveni!